FRA’dan polis ırkçılığına ilişkin dikkat çeken rapor

FRA, polis ırkçılığına dair 116 sayfalık ilk raporunu bugün yayımlayarak “Irkçı yorumlar, daha sık durdurmalar ve hatta şiddet – Avrupa’da farklı etnik kökenlerden gelen insanlar, polisliği bu şekilde deneyimliyor. Ancak AB Temel Haklar Ajansı’nın (FRA) polislikte ırkçılıkla ilgili AB çapındaki ilk raporuna göre ulusal verilerin eksikliği, sorunun büyüklüğünü tam olarak değerlendirmeyi ve etkili müdahaleler tasarlamayı zorlaştırıyor” açıklamasını yaptı.

FRA, AB ülkelerini polisin görevini kötüye kullanmasına ilişkin ‘verileri sistematik olarak toplamaya’, çağırdı. Polis ırkçılığına dair raporların son derece az olmasının ‘ırkçı polisliğin var olmadığı’ anlamına gelmediğine dikkat çeken FRA, anket ve medya haberlerinden bu verilerin elde edilebileceğine dikkat çekti.

AVUSTURYA: EN FAZLA SAYIDA AFRİKA KÖKENLİ İNSANIN DURDURULDUĞU ÜLKE

FRA ayrıca Afrika kökenlilerin polis tarafından durdurulması konusunda ise “Avusturya’daki Afrika kökenli katılımcılar, en yüksek durdurma oranlarına sahiptir (5 yılda – yüzde 40; 12 ayda – yüzde 21). Almanya ikinci en yüksek 5 yıllık orana (yüzde 33) ve İrlanda ikinci en yüksek 12 aylık orana (yüzde 15) sahiptir” açıklamasını yaptı. Buna göre Avusturya polisi, Afrika kökenli kişileri daha fazla durduruyor ve Almanya bu oranda ikinci sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir