ABD’nin hedefindeki fanatik İsrail taburu saldırıya katıldı

İsrail ordusu, ABD’nin yaptırım hedefindeki Netzah Yahuda Taburu’nun Gazze’nin kuzeyinde saldırıya katıldığını duyurdu. İsrail ordusu, ABD’nin Filistinlilere karşı hak ihlalleri ve orantısız şiddeti nedeniyle yaptırım getirmeye hazırlandığı bildirilen Netzah Yahuda Taburu’nun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki saldırıya katıldığını açıkladı.

İsrail Ordu Sözcülüğü yaptığı açıklamada, İsrail ordusuna bağlı Netzah Yahuda Taburu’nun Gazze Kuzey Komutanlığı idaresinde Beyt Hanun’da “terör altyapısını yok etmek için nokta saldırısına” katıldığını belirtti.

Netzah Yahuda Taburu’nun katıldığı saldırılarda bölgede Filistinli silahlı gruplarla çatışma çıktığı, İsrail vatandaşı bedevi Salim el-Kreşat’ın öldüğü belirtildi.

‘FANATİK TABUR’ NETZAH YEHUDA

Ultra-Ortodoks Yahudiler için oluşturulan ve ismi “Yahudilerin Ölümsüzlüğü” anlamını taşıyan Netzah Yehuda taburu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşuyor.

Netzah Yehuda, Filistin karşıtı aşırı sağcı Yahudi yerleşimcilerden oluşan ve “Tepe gençliği” adıyla bilinen fanatik gençlerin katıldığı tabur olarak dikkati çekiyor.

İsrail ordusuna bağlı bu tabur, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinlilere karşı çok sayıda şiddet, hak ihlali ve orantısız güç kullanılan olaya karışmakla suçlanıyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK İDDİASI

İsrail’in “Walla” haber sitesinde yer alan haberde, ABD’nin, Batı Şeria’daki insan hakları ihlalleri nedeniyle “Netzah Yehuda” taburuna yaptırım uygulamayı planladığı iddia edilmişti.

Bu yaptırımla “Netzah Yehuda” taburu ve üyelerinin herhangi bir ABD askeri yardımı ve eğitimi almasının yasaklanacağı aktarılmış, yaptırım kararını ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın “gelecek günlerde” açıklamasının beklendiği ileri sürülmüştü.

Adı açıklanmayan ABD’li yetkililere dayandırılan başka bir haberde, bu adımın atılması halinde ABD’nin İsrail ordusunda bir tabura “ilk kez” yaptırım uygulamış olacağına işaret edilmişti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant gibi isimler haberlerin ardından tabura yaptırıma izin vermeyeceklerini, askerleri desteklediklerini açıklamıştı.

2022’DE ABD’NİN RADARINA GİRDİ

Netzah Yahuda taburu, 12 Ocak 2022’de Batı Şeria’da ABD vatandaşı Filistinli Ömer Esad’ı gözaltına aldıktan sonra fenalaştığı halde ölüme terk etmesi üzerine ABD’nin radarına girmişti.

ABD vatandaşının ölümüne ilişkin soruşturma raporundaki “Netzah Yehuda” Taburu Komutanı ve olaya karışan birimden sorumlu diğer askerler hakkında disiplin cezası verilmesine rağmen Washington “bu davada kapsamlı bir ceza soruşturması ve tam hesap verebilirlik talep ettiğini” açıklamıştı.

Bu tabur, Filistinli sivillere karşı uyguladığı çok sayıda şiddet olayları nedeniyle Ocak 2023’te Batı Şeria’dan işgal altındaki Golan Tepeleri’ne taşınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir